Ustawa Nowickiej

Ustawa Nowickiej

Aktulności

Barbara Nowacka, szefowa Inicjatywy Polska, przedstawiła projekt ustawy rozdzielającej Kościół od państwa. Lewica nie zostawia na nim suchej nitki.

– Ostatnie lata pokazują, że Polsce bardzo potrzeba rozdziału państwa od Kościoła. Pewne relacje trzeba przebudować – mówiła na konferencji prasowej Nowacka. Założone przez nią stowarzyszenie Inicjatywa Polska do 20 lutego będzie starało się zebrać w internecie 100 tys. podpisów pod petycją o świeckim państwie.

Jeśli Sejm się nią nie zajmie, polityczka zapowiada, że rozpocznie zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie. Projekt Inicjatywy Polska dotyka trzech spraw: finansowania religii w szkołach, likwidacji Funduszu Kościelnego i stworzenia jednej zamiast pięciu Komisji Wspólnej Rządu i Kościołów, Związków Wyznaniowych oraz Organizacji Świeckich. Wybór problemów jest bardzo przypadkowy. Jaka różnica, ile komisji będzie działać: pięć czy jedna?

Podobnie jest z finansowaniem Funduszu Kościelnego i opłacaniem katechetów. To dosłownie „grosze”, ułamek (poziom 1–2 proc.) sum, jakie zgarnie Kościół katolicki, korzystając ze zwolnień podatkowych. Inicjatywa bardziej sprawia wrażenie chęci zaistnienia w mediach na kanwie coraz szerszej krytyki Kościoła, niż rzeczywistego rozwiązania problemów. Lewica zdaje się być zniesmaczona „wybrykiem” Nowackiej.

W sejmowych kuluarach mówi się, że ogłoszenie tego postulatu to „zwyczajne bicie piany” i „działanie pod publiczkę”. „Cieszy nas, że do polityki głównego nurtu powraca zaniedbana tematyka relacji państwo – Kościół, która od lat domaga się uporządkowania. Niepokoi jednak, że przedstawianie tak ważnego dla Polski projektu odbywa się bez konsultacji ze środowiskami i organizacjami działającymi na rzecz świeckości” – czytamy w oświadczeniu Kongresu Świeckości, który od dwóch lat pracuje nad ustawą o zakazie finansowania Kościołów i związków wyznaniowych oraz o jawności udzielanych im przysporzeń majątkowych.

„Reprezentacje znakomitej większości tych organizacji tworzą Kongres Świeckości, w ramach którego, przy pełnej współpracy, przyjęta została spójna strategia przywracania zgodnych z obowiązującą Konstytucją RP relacji Państwa z kościołami i związkami wyznaniowymi” – przypominają liderzy Kongresu. W inicjatywie bierze udział kilkanaście partii i organizacji, m.in.: Sojusz Lewicy Demokratycznej, Razem, Partia Zieloni, Inicjatywa Feministyczna, Wolność i Równość, a także organizacje i inicjatywy proświeckie m.in. Fundacja Wolność od Religii, Stowarzyszenie Polska Laicka, Koalicja Ateistyczna, krakowska grupa DOŚĆ milczenia – STOP klerykalizacji Polski, Inicjatywa Obywatelska, Świecka Polska oraz Obywatele RP. – Dziwi fakt, że Barbara Nowacka wybrała taką formułę.

Zamiast zbierania podpisów pod petycją, jako członkini Koalicji Obywatelskiej, mogła poprosić swoich kolegów posłów o złożenie takiego projektu poselskiego – komentuje ruch Nowackiej prof. Joanna Senyszyn z SLD i przypomina, że w sejmowej zamrażarce od stycznia 2016 r. leży obywatelski projekt „Świecka szkoła”, pod którym podpisało się 150 tys. osób.

Zobacz również chwilówki online

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments