Odmrożenie pracy przedszkoli i żłobków nie tak mocno, jakbyśmy tego zależeli

Odmrożenie pracy przedszkoli i żłobków nie tak mocno, jakbyśmy tego zależeli

30 kwietnia, 2020 0 przez Doradca GSM

Odmrożenie pracy przedszkoli i żłobków nie tak łatwo, jakbyśmy tego zależeli Informacja premiera Mateusza Morawieckiego na temat wznowienia od 6 maja pracy przedszkoli i żłobków na pewno ucieszyła wielu rodziców oraz pracowników tych instytucji. Jednocześnie wzbudziła wiele kontrowersji u samorządowców, dlatego wtedy na nich będzie chciałbyś obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków sanitarnych ich funkcjonowania. Samorządowcy już dziś wskazują, że brak wyraźnych zasad w niniejszej potrzebie i brak czasu na zdrowe wykonanie tych instytucji może zrobić, iż nie ruszą one w dniu wybranym przez premiera.

– Żłobki i przedszkola mogą wznowić pracę już z 6 maja, ale decyzję w niniejszej kwestii podejmą samorządy po wdrożeniu wytycznych GIS dotyczących bezpieczeństwa dzieci.
– Brakuje szczegółowych informacji co do bezpieczeństwa pracy przedszkoli i żłobków w warunkach epidemii koronawirusa. I dopóki ich nie dostaniemy, będziemy przekładali się z opiniami – twierdzą samorządowcy.
– Czeka na to, że nieprędko doczekamy się zasad w kwestii zachowania bezpieczeństwa, zatem będziemy musieli je wejść sami – twierdzi wiceprezydent Szczecina.

Wiele wygląda na to, że udzielona przez premiera Mateusza Morawieckiego 29 kwietnia informacja o przywróceniu od 6 maja pracy przedszkoli i żłobków nie będzie spełniona w tym czasie. Przynajmniej nie we każdych gminach. Powód? – Wykonanie tych instytucji do bezpiecznej książce w warunkach epidemii w tak szybkim etapie nie jest dodatkowe – twierdzą samorządowcy. Podkreślają przy tym, że sprawę komplikuje brak szczegółowych informacjach dotyczących bezpieczeństwa epidemicznego.

– Najlepiej jest zrzucić uwaga na administrację samorządową – mówi Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha. – Przy danych o odmrożeniu pracy przedszkoli i żłobków jest jednak gwiazdeczka, mówiąca, że decyzję w niniejszej rzeczy podejmuje organ prowadzący po zapoznaniu się i wdrożeniu wytycznych Głównego Inspektora Medycznego także oryginalnych firmy.
Brakuje wytycznych

Podkreśla, że podjęcie takich decyzji wymaga czasu, zwykle w postaci braku wyraźnych wytycznych.

– Jako samorządowcy możemy przygotować jakiś scenariusz, jaki będziemy działać, natomiast nie wiemy wszystkiego. Nie planujemy świadomości ministra zdrowia na temat rozwoju epidemii, nie jesteśmy wirusologami – mówi Sylwia Bielawska. – Dlatego MEN także inne ministerstwa i firmy powinny samorządom podpowiedzieć, gdy te placówki powinny stanowić zrobione.

Podkreśla, że jeśli placówki nie będą wykonane organizacyjnie do ostatniego, aby dzieci a ludzie byli w nich pewni, wtedy nie zostaną one zawarte.

– 6 maja na pewnie nie ruszymy. Osiągniemy to właśnie wtedy, jak będziemy oczywiści, że stały wykonane wszystkie normy bezpieczeństwa. Tematem istnieje chociaż to, że szczegółowe części nie zostały podane. Na dowód powtarza się, że należy ograniczyć liczbę dzieci istniejących w klasy. Ale pytanie – do ilu? Nie przedstawiam sobie, żeby któreś z przedszkoli było wolne sale także potrafiło podzielić grupy na krótsze. I nawet gdy istniałoby obecne dodatkowe, to skąd weźmiemy podwójną liczbę nauczycieli i opiekunów. Inne pytanie: czy dzieci są żyć na ćwiczeniach w maskach? Tych badań mamy mnóstwo – mówi prezydent Wałbrzycha.

zobacz również Odmrożenie pracy przedszkoli i żłobków nie tak szybko, jakbyśmy tego chcieli

0 0 votes
Daj ocenę