Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia chce zwolnić z godzin dla starszych

Prasóweczki

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla seniorów. Przywrócenie działalności centrów handlowych, prowadzenie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla seniorów także łatwość czerpania z rowerów miejskich – min. takie zapisy odnalazłyśmy się w programie łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla seniorów

– W kontaktu z planowanym wprowadzeniem kolejnego etapu znoszenia ograniczeń połączonych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do codziennych konsultacji projekt rozporządzenia w ostatniej sprawie.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w myśli ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i przepisów w kontaktu z działaniem stanu epidemii.

Tworzy ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla seniorów, możliwość mienie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderobie w punktu zakrywania ust i nosa, a też wprowadza modyfikacje w dziale przywrócenia działalności centrów handlowych, prowadzenia usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt przewiduje te m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w skórze nożnej i żużlu oraz korzystania, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W uzasadnieniu wskazano, że „zasadniczo powiela ono rozwiązania zamknięte w zdecydowaniu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z wyjątkiem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W programie zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą potrafiły stanowić oferowane pod warunkiem, że zachowane będą oryginalne zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja umawia się również przywrócenie praktyki w obiektach handlowych o wielkości sprzedaży czy usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, jaka stanowiła przyjęta na podstawie dotychczasowego rozporządzenia, jednakże przy założeniu, że zmniejszono ilość osób do 1 kobiety na 15 m2 powierzchni, na jakiej jest wykonywana sprzedaż lub przyznawane są usługi. Nadal – do odwołania będzie zakazane prowadzenie handlu detalicznego lub robienia kampanii usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja umawia się również przywrócenie prowadzenia usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem będącym jest Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a też lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w sprawie konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających możliwość w kontaktu z wykonywaniem prace zawodowych, służbowych lub handlowych w Polsce lub w państwie sąsiadującym, a też uczniów pobierających umiejętność w Polsce lub w państwie sąsiadującym. Z ciekawości na pozycję epidemiczną nie wynika toż kobiet pracujących zawód medyczny oraz osób wykonujących prace zawodowe, służbowe lub handlowe w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej.

Od dnia wejścia w mieszkanie projektowanego rozporządzenia umożliwia się i korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderobie w punktu zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie grupy osób pomagających w kulcie religijnym. W budynkach kultu religijnego niższych niż 75 m kw. będzie potrafiło uczestniczyć w obecnym jedynym czasie pięć osób, wśród osób pomagających w postępowaniu tego kultu.

Na miar rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie stosowanie z rowerów miejskich.

Projekt daje te zmiany, jeżeli należy o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments